Aktivita - Výstavba skleníku

V areálu Dykových školek nacházejících se 2,5 kilometru severozápadně od Křtin budou postaveny dva polykarbonátové skleníky. Jeden o rozměrech 6 x 3 m a druhý o rozměrech 5 x 8 m. Menší polykarbonátový skleník bude sloužit pro pěstování bylin ohrožených druhů generativním, popřípadě vegetativním množením. Velký polykarbonátový skleník (5 x 8 m) bude sloužit pro pěstování ohrožených druhů dřevin.

Polykarbonátové skleníky jsou unifikované výrobky, které jsou dodávány jako stavebnice (prefabrikáty). Pro zabezpečení správné funkčnosti a trvanlivosti se umísťují na předem upravenou (srovnanou a uhutněnou) plochu a jsou kotveny do betonových základů. Pro zajištění vhodných podmínek pro pěstování rostlin je potřeba do skleníků zavést závlahu a rosící systém a vybudovat drenážní systém. Zavlažovací a rosící systém bude napojen na stávající závlahu instalovanou ve školce. S ohledem na tuto skutečnost bude použito obdobných prefabrikovaných dílů, z jakých je realizována stávající závlaha. Potrubí závlahového a rosícího systému musí být uloženo v nezámrzné hloubce do pískového lože. Dále bude ve sklenících vybudován drenážní systém, který bude odvádět přebytečnou vodu, do jímky, aby mohla být znovu využita pro zálivku. Pro jeho výstavbu bude užita perforovaná drenážní trubka, která bude uložena v drenážním loži ze štěrku a makadamu.